Hassas Döküm Nedir?

Hassas döküm, mum malzemenin seramik ile kaplandıktan sonra ısıtılıp kalıptan çıkarılması ve eriyik metalin kalıba dökülmesi işlemidir. Bu yöntem ile küçük ve dökümü zor olan parçalar üretilir. Çelik alaşımlar, alüminyum, paslanmaz çelik gibi pek çok metalin üretimi hassas döküm ile yapılabilir.

Kısaca Hassas Dökümün Özellikleri

  • Tasarımda ve alaşım seçiminde serbestlik tanır,
  • Yüksek ölçü hassasiyeti ile ayrıntılı kısımların iyi kalitede elde edilmesini sağlar,
  • Uygulama şekli ve kalıp malzemesi sayesinde yüksek kalitede pürüzsüz yüzeyler sağlar,
  • Çok düşük ağırlık ve boyutlarda parçalar için kullanılabilir,
  • Sonradan talaş kaldırma işlemi ve ısıl işlem uygulanamayacak parçaların dökülmesini sağlar,
  • Mum modelleri birleştirme imkânı sunar.

Hassas Dökümün Aşamaları Nelerdir?

Hassas döküm için öncelikle parçanın mum gibi bir malzeme ile modellemesi yapılır. Bu işlemde döküm sonrasında büzülme düşünülerek model büyük hazırlanabilir. Parçaya ağırlık ve boyut olarak benzeyen modellerle model ağacı oluşturulur. Burada ince ve kalın modellerin aynı ağaca yerleştirilmemesine dikkat etmek gerekir.

Ağaca tutturulan salkım modeller, refrakter kaplama işlemi için seramik çamuruna daldırılır. Salkımların üzeri seramik tozla kaplanarak bir kabuk elde edilir. Bu kabuk kuruduktan sonra mum boşaltılır, parça fırınlanır ve mum eritilerek model dışarı alınır. Modelin bazı bölümlerinin erimediği durumlarda boşluklara eriyik metal dökülür. Kabuk kırma aşamasında ise metal katılaştıktan sonra seramik kırılır ve parça dışarı çıkarılır. Son aşamada yüzey temizleme, parlatma ve taşlama işlemi yapılır. Parçalar, kalite testlerinden geçirildikten sonra kullanıma hazır hale gelir.